Jak wybrać kominek?

Na zamontowanie kominka decyduje się spora część współczesnych inwestorów, stawiających domy. Co ciekawe, taki element wyposażenia jest też popularny wśród właścicieli mieszkań. Im na ogół pozostaje jednak wybór spośród bogatej oferty kominków elektrycznych. Na co zwrócić uwagę, szukając najlepszego rozwiązania do swojego domu?

Konsekwencja stylistyczna

Większość aranżujących prywatne wnętrza preferuje określoną stylistykę. Jednak niektórym zwolennikom klasycznego wyposażenia do gustu mogą przypaść kominki nowoczesne. Ich prostota i ciekawy design rzeczywiście mogą się podobać. Niemniej jednak wybierając kominek, warto sugerować się stylistyką wnętrza. Konsekwencja w jego wyposażaniu jest istotna, jeżeli liczy się na spójny efekt przyjemny dla oka. Biorąc też pod uwagę, że kominek najczęściej wybiera się przed meblami i dodatkami, kwestie aranżacji pomieszczenia najlepiej przeanalizować wcześniej. Klasyczne kominki wyróżniają się zdobieniami, rzeźbionymi filarami i rozmiarem. Te wyposażone we wkład kominkowy są z reguły mniejsze i prostsze w formie, przez co pasują do wnętrz o odmiennej stylistyce. Wspomnianą już alternatywą pozostają modele zasilane prądem. Wśród znaleźć można różne kominki, tak te bardziej tradycyjne, jak i zupełnie nowoczesne.

Pod adresem http://www.szalonymax.pl/pol_m_Piece_Piece-zeliwne-764.html znajdą Państwo między innymi piec żeliwny oferowane przez sklep internetowy Szalony Max – sprawdź więcej

Rodzaj paleniska

Wybór konkretnego kominka rzutuje na wykonanie projektu domu. Tradycyjne z otwartymi paleniskami wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed zaprószeniem ognia oraz przygotowania fundamentów. To najcięższe modele, których raczej nie wstawia się podczas remontu, chyba że realizuje się szeroko zakrojone prace włącznie ze zmianą układu pomieszczeń. Większość inwestujących nie chce jednak narażać się na duże koszty, jakie niosą ze sobą kominki otwarte. Wybierają natomiast te z wkładem. Chroni on wnętrze przed iskrami, pozwalając jednocześnie na delektowanie się prawdziwym ogniem. Pasuje też do nowoczesnych stylów aranżacyjnych, takich jak minimalizm, modernizm czy styl inspirowany Skandynawią. Oba rodzaje kominków wymagają podłączenia do komina, dlatego ich montaż najlepiej włączyć w proces budowy.

Koszty zakupu i montażu

Kominki otwarte to produkty najdroższe. Już sam ich zakup generuje koszty, które dodatkowo podwyższa montaż, wymagający dodatkowej pracy i specjalistycznych materiałów. Nie jest to zatem rozwiązanie ani proste, ani tanie. Zapewne dlatego nie należy do najpopularniejszych wśród konsumentów. Chętniej stawiają oni natomiast na kominki z wkładem. Są na ogół tańsze, a ich zainstalowanie nie wymaga tak wielkiego wysiłku. W oczach inwestorów takie kominki stanowią również praktyczniejszy element wyposażenia. Uzupełnione płaszczem wodnym zamieniają się w piece, które mogą ogrzać nawet sporej wielkości dom. Zdecydowanie najtańsze są kominki elektryczne. Koszt ich zakupu to raptem kilkaset złotych. A do montażu nie potrzeba fachowców, wystarczy dostęp do gniazda i wygospodarowanie miejsca w dowolnym pomieszczeniu. W razie potrzeby przenosi się je bez żadnego problemu do innej części domu bądź mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *