Jak wygląda pożyczka pod zastaw nieruchomości?

Pożyczki od parabanków są z roku na rok coraz popularniejsze, a do tego co miesiąc pojawiają się oferty innych typów pożyczek. Jedną z najczęściej sprawdzanych ofert jest pożyczka pod zastaw nieruchomości. Ale czy faktycznie jest to dobra opcja?

To zależy, ponieważ wbrew pozorom jest to jedna z trudniejszych do dostania pożyczek, a także jedna z najbardziej ryzykownych, ponieważ zastawem jest nieruchomość, w której klient najczęściej sam mieszka. Oznacza to duże ryzyko utraty dachu nad głową, jeśli pożyczki się nie spłaci. Jednak najpierw trzeba taką pożyczkę dostać.

Kto może starać się o pożyczkę pod zastaw nieruchomości?

Najpewniejszym klientem zawsze jest ten, który i tak dostał by kredyt w banku, ale z jakiegoś powodu nie chce korzystać z takiego rozwiązania. Jednak ogólnie każda osoba, która jest pełnoletnia (lub spełnia minimum wieku w danej firmie pożyczkowej) oraz posiada na własność nieruchomość może skorzystać z takiej oferty. Sporo parabanków informuje, że wnioski od osób, które są zadłużone lub mają słaby BIK również będą rozpatrywane indywidualnie, a więc nie przekreśla to ich szans na otrzymanie pożyczki.

Szybki skup nieruchomości dostępny jest na stronie skup-nieruchomosci24.pl – sprawdź

Pożyczka na dowolny cel

Inna nazwa pożyczki pod zastaw nieruchomości to pożyczka hipoteczna. Jednak tutaj w przeciwieństwie do kredytu hipotecznego nie bierze się jej na cel zakupu nieruchomości, która aż do czasu spłaty będzie własnością banku, a trzeba już posiadać nieruchomość, którą można zastawić – przekazać na własność na okres spłaty pożyczki – i wtedy otrzymać pieniądze. Jednak cel pożyczki jest dowolny, więc faktycznie można ją przeznaczyć też na zakup innej nieruchomości, choć najczęściej spłaca się nią zobowiązania komornicze, inne długi albo przeznacza na remont czy zakup samochodu.

Łatwiej niż w banku

Z reguły w firmach pożyczkowych jest łatwiej uzyskać każdą formę pożyczki niż w banku. Tutaj jest nie inaczej, ale też trzeba spełniać warunki. Co prawda osoba z niską punktacją w BIK nie zostanie automatycznie odrzucona, ale też osoby, które mają dużą ilość aktywnych długów nie powinny być zbyt optymistycznie nastawione, bo parabanki też oczekują wiarygodnych klientów. Warto jednak wiedzieć, że obecnie większość parabanków nie sprawdza bazy BIK, ale bazę BIG Info Monitor, przez którą może też uzyskać informację z KRD.

Co się bardziej opłaca?

Wiele osób interesuje się pożyczkami pod zastaw nieruchomości, ponieważ są tańsze. Jednak jest to tylko pozorne, ponieważ dochodzą tu koszty: wyceny przez rzeczoznawcę majątkowego wartości nieruchomości, notariusza do naniesienie zmian w księdze wieczystej i ubezpieczenia nieruchomości. Nie rzadko już te koszty wynoszą kilka tysięcy złotych, które najpierw trzeba mieć, aby móc dopełnić formalności o pożyczkę.

Dlatego jeśli nie zależy nam na bardzo wysokiej kwocie jak np. 50 tysięcy złotych, a jedynie 10-20 tysiącach warto sprawdzić oferty zwykłych pożyczek długoterminowych, których oprocentowanie będzie wyższe, ale nie poniesie się żadnych kosztów wstępnych, a spłata będzie w dogodnych, co miesięcznych ratach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *