Kim jest doradca kredytowy i jak pracuje?

Doradca kredytowy jest rodzajem pośrednika pomiędzy klientem, który chce uzyskać kredyt, a bankiem, który udzieli go pod pewnymi warunkami. Popyt na tego typu usługi jest obecnie dość wysoki, głównie dlatego, że banki wprowadzają dość restrykcyjne procedury kredytowe.

W rezultacie doradztwo kredytowe staje się coraz bardziej popularne. Dziś wiele osób chętnie korzysta z pomocy doradcy, który pomaga im wybrać ofertę korzystną finansowo i jednocześnie taką, która jest dobierana z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji.

Jak wygląda praca doradcy kredytowego?

W większości przypadków znajduje swoje miejsce pracy w biurze doradztwa finansowego, w banku lub na własny rachunek, prowadząc działalność gospodarczą. Także doradztwo finansowe stanowi jego przedmiot zainteresowania. Doradca kredytowy opiera swoją pracę przede wszystkim na obsłudze klientów poszukujących kredytów. Pierwsze spotkanie z klientem ma na celu przede wszystkim określenie potrzeb konkretnej osoby, tj. na jaki rodzaj i kwotę kredytu czeka, czy bierze pod uwagę podaż kredytów w walucie obcej. Na tym etapie wstępnie oceniana jest sytuacja finansowa klienta.

Pomoc przy uzyskaniu kredytu

Kolejnym zadaniem jest przedstawienie klientowi dokumentów, na podstawie których bank oceni zdolność kredytową. Każdy, kto zaciągnął kredyt wie, że istnieją nie tylko zaświadczenia o dochodach, ale także zaświadczenia z ZUS, dokumenty sądowe, formularze bankowe do wypełnienia przy ubieganiu się o kredyt. Doradca kredytowy nie tylko dostarcza klientowi informacji o dokumentach, które należy złożyć w danym banku, ale często pomaga w ich wypełnieniu.

W większości przypadków doradca pyta kilka banków i na podstawie odpowiedzi udzielonych przez te instytucje, co do rodzaju i wysokości kredytu, jaki może zostać udzielony konkretnej osobie, doradca, wspólnie z klientem, decyduje o wyborze konkretnej opcji. Po złożeniu wymaganej dokumentacji i wniosku kredytowego doradca finansowy kontaktuje się zazwyczaj z pracownikami banku w celu zebrania informacji na temat sprawy klienta, tego, co jeszcze należy uzupełnić i wreszcie, czy kredyt został udzielony. To on wysyła wiadomości do klienta, pośredniczy w dostarczaniu dokumentów lub pomaga w korygowaniu błędów w dokumentacji. Udzielenie kredytu klientowi zasadniczo oznacza zakończenie współpracy.

Co charakteryzuje dobrego doradcę kredytowego?

Codziennie doradca kontaktuje się ze swoimi klientami, uczestniczy w spotkaniach w wybranym miejscu lub zaprasza ich do odwiedzenia własnych obiektów. Jest to również codzienny kontakt z pracownikami banku w sprawach, które są już na zaawansowanym etapie. W czasie, gdy nie ma rozmów lub negocjacji, doradca może przeanalizować sytuację konkretnych osób poszukujących korzystnej dla nich oferty kredytowej. Dla każdego przypadku konieczne jest przygotowanie obliczeń, prezentacji, broszur, które przekonują klienta, że powierzył swoje sprawy osobie, która naprawdę stara się mu pomóc, a po drugie, liczne materiały również usprawnić proces wyboru oferty i przyspieszyć cały proces negocjacji.

logo tomaszwostal

Niezależny doradca kredytowy Tomasz Wostal – tomaszwostal.pl – sprawdź, jakie korzyści może dać Ci doradztwo kredytowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *